18 квітня 2016 р.

Олег Бахматюк в інтерв’ю агентству «ЛігаБізнесІнформ» заявив, що «знищення «Фінансової ініціативи» - цілковита дурниця. Банк нікому не заважав. І VAB теж можна було зберегти».
«Ніхто не говорить про те, що з усього обсягу рефінансування на половину ми купили ОВДП, допомагали екс-міністру [фінансів] Олександру Шлапаку. Половину рефінансу банк дійсно взяв як підтримку для себе, а половину - підставили плече. А потім НБУ оцінив ці папери з дисконтом 20-30% - і все обернулося проти мене. Наприклад, в Фінансову ініціативу ввели тимчасову адміністрацію після того, як закінчився термін з погашення ОВДП. Через дисконту ми не змогли продати на ринку облігації. І отримали тимчасову адміністрацію. Це взагалі цинізм, доведений до абсурду. Моя особиста думка - такого негативу, як за останні два роки, на банківському ринку не було. Ніби повісили гирі на ноги і сказали: "Біжи".
Є судові позови по всіх договорах поруки, арешт накладено на все особисте рухоме і нерухоме майно. Нехай судяться. У нас $1,7 млрд боргів. Яке там майно перекрити може? Якщо хочуть повернути гроші, так не поступають. Так роблять, якщо хочуть знищити компанію.
Я не має наміру дозволити знищити свій бізнес. Але розрахуватися з НБУ я маю намір. Як вийде і коли - не скажу зараз. Питання, чому тільки з одного Бахматюка вимагають. Занадто великий, чи що? Або дуже хочуть?
<…> Дивіться, ви - глава НБУ. Я приходжу до вас і говорю: сума внутрішнього боргу в кілька разів менше, ніж зовнішнього. І зараз критичний час. Від того, що ви будете мене в суді наздоганяти, ви нічого не отримаєте, окрім, можливо, особистого задоволення. Але це задоволення вдарить по репутації - відіб`ється на компанії, на людях, які можуть втратити роботу. Тому я запропонував банкірам варіант.
Є умовна цифра в $300-400 млн. І ці гроші нікуди не поділися. Ось, вони є, наприклад, в будівлях, спорудах. Давайте ми з вами підпишемо документ без дисконтів з якоюсь адекватною ставкою на кілька років. Плюс я даю додаткову заставу, частина компанії - скажімо, 30%. А ви не судіться зі мною в Англії, на Кіпрі, в Сінгапурі. І я йду шукати покупця боргу або застави. Якщо я протягом 2-3 років не знайду охочих, у вас є як мінімум додаткова гарантія. Так вчинив уряд США в період кризи фінансової системи в 2008 році через достатку безнадійних іпотечних кредитів. Вдалося повернути 95% боргу і при цьому зберегти соціальну інфраструктуру, робочі місця. Такий підхід повинен бути. Але в Україні ніхто ні з ким не говорить. При цьому в Китаї, в Німеччині я всіх переконую балансами, додатковими заставами. В іншому випадку вони взагалі відмовляться інвестувати в Україну. Мої бондхолдери - ті ж, що і у Мрії, і у МХП, і у держави.
<…> Виведення з ринку «Фінансової ініціативи» взагалі незрозуміло чому сталося. За подібною методикою можна було з ринку вивести всі банки, у яких є пов`язані кредити.
Ось якщо забрати ПриватБанк, що залишиться? Я вам скажу. Є 25% іноземних банків, крім російських, які в наступні два роки не дадуть ні копійки кредитів. Є 34% російських банків і 20% - держбанки. Розумієте, до якої моделі ми приходимо? Повне домінування російського капіталу в українському економічному середовищі в умовах військової агресії. Ця ситуація вже має місце. Привату зараз дуже важко. Навіщо ми себе обманюємо?
У нас в країні немає виробничого циклу, тому що намагаємося якнайшвидше здати сировину. При цьому у НБУ на депозитних сертифікатах 67 млрд грн - тьма ліквідності. Це якесь божевілля. Фактично НБУ висмоктав ці кошти з економки, зробив собі "Ватикан", маючи величезні суми на держказначейських рахунках... Загалом, економіка залишилася без кровоносної системи», - зазначив О. Бахматюк.
На питання журналістів, чому в нього з НБУ напружені стосунки, О. Бахматюк відповідним таким чином: «Моя точка зору суб`єктивна. І президент, і прем`єр мене підтримували, а виходило все з точністю до навпаки».
Крім того, власник агрохолдингу «Укрдендфармінг» (в який входить у т.ч. «Авангард») Олег Бахматюк, говорячи про боргові зобов’язання його бізнес-структур, повідомив, що «в наступні місяць-півтора вийдемо на реструктуризацію $1,2-1,3 млрд, що в принципі має вирішити питання фінансування компанії в цілому».
«Зараз кредитний портфель Укрлендфармінг складається з $700 млн євробондів, близько $200-250 млн - синдикати, більш ніж $300 млн - експортно-імпортне фінансування, $300 млн - кредити українських банків, і ще є українські облігації на невелику суму - близько $80 млн. Нас кредитували під заставу і Ощадбанк, і Укрексімбанк, з комерційних - Укрсоц, Укрсиб та інші.
Тобто реструктуризація якихось $200 млн [йдеться про нещодавню реструктуризацію зобов’янь «Авангарду» по синдикованому кредиту Deutsche Bank і Sberbank, - ред.] не вирішує проблеми. Потрібно домовитися про реструктуризацію більшої суми кредиту.
<…> Синдикований борг мав свою специфіку, був своєрідним наріжним боргом з масою пересічних застав, і було безліч спроб зірвати ці переговори. Кілька разів ми підходили до компромісу, майже домовлялися, але силами певних людей знову поверталися до початку переговорів.
Таке бажання [зірвати переговори] йшло зсередини України. Персоналізувати не буду, думаю, ви здогадаєтеся, хто. Знаєте, мені набагато простіше домовлятися з європейцями, американцями, арабами, ніж з українцями. І в цьому парадокс.
Реструктуризація по синдикату Авангарду - це взагалі показовий процес. Тому що в принципі таких умов в Україні не взяв ніхто. Тобто реструктуризація на 10 років, 2,5% ставка на три роки, а потім збільшення спочатку до 5%, потім до 7%, а в кінці ставка буде 8,8%. Це наша перемога і своєрідний бенчмарк, що досить сильно нам допомогло і в інших переговорах.
Зараз ми вже на фінальній стадії голосування за бондами щодо зниження купонної ставки. Ми бачимо, що на сьогоднішній день пропозицію підтримує більше половини наших бондхолдеров, і є конструктивний діалог. Бондхолдерам ми теж пропонуємо ставку 2,5% на один рік. Якщо не погодяться, будемо щось вирішувати.
Крім того, ми в переговорах з експортно-імпортними агентствами, у нас близько $300 млн фінансування від них на проекти, які ми будували: елеватори, насіннєві заводи... Зараз вже є домовленості по $150 млн реструктуризації боргів від кредитних агентств, їх потрібно закінчити на папері», - констатував бізнесмен.
Говорячи про фінансовий стан власних бізнес-структур та ситуацію на аграрному ринку в цілому, О. Бахматюк, зауважив, що «якщо кукурудза буде по $150 за тонну, то не тільки Бахматюку або Укрлендфармінг буде непросто».
«Ми знаходимося практично на нульовій рентабельності. Не кажу вже про підтримку CAPEX (капітальні витрати. - ред.). Тому будемо дивитися по ситуації і сподіватися, що кредитори увійдуть в положення. Звичайно, ми б хотіли, щоб ціна на кукурудзу була $220 за тонну. Коли я купував у Віталія Цехмістренко Райз (2011 рік. - Ред.), як зараз пам`ятаю: ціна на кукурудзу була $357. Уявляєте різницю? Сьогодні на FOB (доставка до судна. - ред.) кукурудза коштує $160. А ми в минулому році зібрали 3,3 млн т вала. Різниця між тим, що було тоді, і тим, що маємо зараз в грошових потоках, - $ 700 млн. І компанія ще живе, ще працює.
Компанія за останні п`ять років вклала $2,2 млрд інвестицій. Ми побудували на 2,7 млн т елеваторів, побудували дві найбільші фабрики з виробництва яйця, два насіннєвих заводи, комбікормові заводи, вклалися в техніку приблизно на $ 650 млн. Зрозуміло, що під час стрімкої інфляції фінансово-кредитне навантаження йде до піку. Адже нам довелося брати кредити зі спредом 15% і стрибати між кредиторами. Ми могли б чекати українських кредитів, але тоді взагалі нічого б не вийшло.
<…> Ліквідність у нас фактично на нулі. Валютна складова тисне на компанію, нової фінансового підживлення немає, внутрішній ринок практично знищений, плюс ми ще і в перманентному переговорному процесі з реструктуризації. Тому ми вже фактично рік працюємо без копійки нових кредитів. А для компанії з мільярдними оборотами в доларах це більше ніж складно. Ми ж розуміємо, що в АПК кредити повинні давати мінімум 35% оборотки. В ідеалі - 50%.
А ми цей рік пройшли без підтримки банківського сектора, при цьому самі банкам виплатили близько $180 млн відсотків і тіла кредитів. Дуже сподіваюся, що в цьому році ми зможемо сфокусуватися не так на переговорах, а вже на розвитку компанії і пошуку внутрішніх резервів», - зазначив власник «Укрлендфармінга».
Фінансовий результат агрохолдингу за 2015 рік він не озвучив, лише уточнивши, що «вони не будуть сильно відрізнятися від результатів дев`яти місяців. Плюс-мінус 5-10%».
«Сподіваюся, що трохи підтягнеться Авангард, але він не дуже впливає на ситуацію по УЛФ в цілому через інфляційні процеси і втрату активів в Kриму і на Донбасі. EBITDA позитивна. Дивідендів зі зрозумілих причин ми виплачувати не будемо», - констатував О. Бахматюк.
За його словами, сьогодні УЛФ обробляє всі 654 тис гектарів свого земельного банку. «Правда, через низькі цін на зерно ми більше площ залишили під паром. Цього року очікуємо вал 2,5 млн т.», - повідомив бізнесмен.

"НМ"

0 комент.:

Дописати коментар

Нас читаютьАрхів повідомлень

© Анатоль ФАРРА 2015. На платформі Blogger.

Наш СУПЕР ТОП-10

Актувльні публікації

Recent Posts Widget