15 вересня 2016 р.

Останнім часом представники різних політичних структур у місцевих радах проводять гострі дискусії довкола введення мораторіїв на підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги. Відповідні постанови, попри зауваження юристів, вже встигли ухвалити у низці місцевих рад.
Однак, вказані популістські за своєю суттю рішення, партійці використовують лише для «псевдо галасування» перед електоратом, який розгублений та засмучений реаліями життя  і очікуванням «платіжок» за опалення. 
Потрібно усвідомлювати їх негативні наслідки.
По-перше, саме рішення про мораторій не відповідає Конституції України та низці інших законів та указу Президента, який регулює діяльність національної комісії з регулювання ринку електроенергії (НКРЕ). Тобто, будь-які зміни у тарифній політиці, у тому числі і мораторії, будуть підставою для отримання судових приписів для споживачів про стягнення заборгованості.
По-друге, навіть якщо місцева влада піде на виконання такого кроку, їй доведеться шукати компенсаторні механізми у власному бюджеті. В уряді вже заявили про те, що в даному питанні на центральну владу і кошти держбюджету краще не розраховувати. Пошук додаткових коштів у місцевих бюджетах призведе до урізання інших значущих статей витрат.
По-третє, подібні кроки призведуть до плутанини із оформленням субсидій. Цей факт зумовить масові судові розгляди справ щодо несплати різниці між встановленими тарифами від НКРЕ і тими, що були запроваджені місцевою владою внаслідок прийняття рішення про мораторій.
У ситуації, яка виникла, найкращим методом боротьби за справедливі тарифи є покроковий порядок дій, який буде відповідати нормам чинного законодавства. Політичні партії, які займаються популізмом закликаючи громадян не платити за новими тарифами, наражають на небезпеку суцільного колапсу у сфері ЖКГ.
Більш розумним було б запровадити юридичну підтримку громадян для правильного оформлення субсидій, щоб якомога більше соціально незахищених верств населення отримали компенсацію з державного бюджету. І лише після цього варто розпочати компетентну кампанію по визначенню справді справедливого тарифу, встановленого рішенням НКРЕ та іншими урядовими постановами.
Тарифна політика не повинна носити геноцидний характер. Тарифи на теплопостачання слід переглянути на предмет обґрунтованості та приведення до рівня платоспроможності більшості українців. Тарифи повинні бути співрозмірні, принаймні, із рівнем мінімальної заробітної плати. Обов’язковою умовою встановлення нових тарифів повинно бути проведення комплексного енергоаудиту.
Таким чином, шлях запровадження мораторіїв на місцевому рівні – це бомба сповільненої дії. Саме такі недалекоглядні кроки можуть призвести до ще більшого занепаду сфери ЖКГ, й системно не вирішать інших нагальних проблем.
Сподіваємось, що найближчим часом знайдуться розумні рішення.

"НМ"

0 комент.:

Дописати коментар

Нас читаютьАрхів повідомлень

© Анатоль ФАРРА 2015. На платформі Blogger.

Наш СУПЕР ТОП-10

Актувльні публікації

Recent Posts Widget